top of page
  • Forfatters billedeléa

Forældre og håndboldentusiaster! Club Handbol Sant Esteve de Palautordera (Spanien)

I dag har vi fornøjelsen af at chatte med Wil Osberger og Tomàs Marquès fra Spanien. Lad os se, hvordan de bruger Steazzi til deres døtres hold!


Hvem er I? Kan I introducere os for jeres klub og hold?


Vi er Wil Osberger og Tomas Marques, forældre til henholdsvis Mimi og Jana. Vi er begge passionerede forældre, der kan lide tal og statistik, på en eller anden måde relateret til vores professionelle liv.

Steazzi-brugere og håndbold passionerede i catalona

Mimi og Jana (tretten år gamle) spiller begge i Club Handbol Sant Esteve de Palautordera, en lille klub i en by tæt på Barcelona. Vores klub har en lang historie med dedikation til at træne unge mennesker i denne sport. For vores by er håndbold mere end bare en sport. Det er også et sted for sociale sammenkomster, hvor unge (og ikke så unge!) går for at heppe på deres hold og møde venner og kolleger. Vores nationale seniorhold, både mænd og kvinder, er amatører. Men sidste sæson spillede vi en kamp mod FC Barcelonas professionelle hold i den catalanske supercup. En ganske oplevelse!Hvordan vil I beskrive catalansk håndbold?

Club Handbol Sant Esteve de Palautordera i Spanien

Selvom håndbold generelt får mindre opmærksomhed end fodbold, forbliver det en af de mest populære holdsportsgrene i Catalonien. Catalanske hold klarer sig meget godt i de nationale spanske mesterskaber, og mange catalanske spillere vælges til at repræsentere Spanien. Det hjælper at have meget stærke hold som FC Barcelona og Granollers i vores region, så vores yngre spillere kan have rollemodeller. I nogle små byer som vores er håndbold langt den foretrukne sport for børn, og konkurrenceniveauet er meget højt.


Hvilke statistikker bruger I mest under en kamp, og hvorfor?


Da vi er amatører og forældre, kan vi godt lide at nyde spillet. Så i starten var vores indførelse af datapunkter i appen begrænset. Nu, da vi har brugt appen i cirka et år, kan vi spore stort set alt, hvad appen tillader (vi bruger den mobile version, som mangler nogle af de funktioner, der er tilgængelige på tablet). Vi sporer scoren, positionen for scoring (både i angreb og forsvar), spillede minutter, tabte bolde, genvundne bolde og generelle fejl. Vi gør det af flere grunde, men en af dem er, at det holder os rolige og fokuserede på tallene i disse meget konkurrenceprægede og spændte kampe! Derefter videregiver vi statistikkerne til trænerne, og det er deres beslutning, hvad de vil gøre med dem.


Hvilke statistikker bruger I mest efter kampen, og hvorfor?


Det er trænerens beslutning og ikke vores, men de holder styr på scorings-effektivitet, og nogle gange udføres der en dybere analyse for at forbedre holdets træning. Efter at have akkumuleret statistikker over flere kampe sidder nogle af vores trænere én til én med spillerne for at se på individuelle scorings-tendenser og vurdere hver spillers styrker og svagheder.


Comments


bottom of page