top of page
  • Forfatterens bildeléa

Trenertilbakemelding: Nicolas Fredin  -  DCH (Irland)


DCH players
Credit : DCH

I dag har vi trenertilbakemeldinger fra Irland. La oss oppdage DCH-kontekst


Hvem er du? Kan du introdusere oss for din klubb og lag?


Jeg var en profesjonell trener i syv år av livet mitt i Frankrike, før jeg tok beslutningen om å bevege meg mot nye profesjonelle horisonter, noe som betydde å midlertidig gi opp mine handball-relaterte aktiviteter.

Likevel gjenvant handball raskt sin plass i livet mitt, først som spiller i en av de mest eksklusive klubbene i Dublin (Dublin International HC), før jeg senere tilbød mine tjenester som trener, alltid innenfor samme klubb.

Etter en ny avstand fra handball, spesielt av profesjonelle årsaker, godtok jeg å engasjere meg i en annen ledende klubb i Irland, Dublin City Handball (DCH), en struktur der jeg tok ansvar for seniorgruppene, kvinner og menn.


DCH er en svært spesiell klubb innenfor den irske handball-sfæren. Plassert i hjertet av Dublin by, tiltrekker strukturen et betydelig antall spillere fra hele verden. Mange av dem er studenter eller unge profesjonelle som har til hensikt å være i Irland i en mer eller mindre kort periode.

Denne situasjonen har som konsekvens å generere et ekstraordinært utskiftning, i løpet av samme sesong, som kan skade kontinuiteten i prosjektene, spesielt tekniske, som klubben prøver å implementere.


Våre spillere, selv om de er ambisiøse og har en reell vilje til å konkurrere, blir likevel noen ganger frustrerte over svakheten i de midlene vi har til rådighet for å nyte handballpraksis.

Hvilket nivå har handballen i Irland? Dette er et reelt spørsmål som alltid har vært vanskelig for meg å svare på. Den eneste sammenligningsmuligheten vi har er når vi står overfor utenlandske lag. I en turnering med kvinnelaget i Sardinia, klarte vi å konkurrere mot italienske lag fra andre divisjoner, og hvis vi tilfeldigvis hadde reist med hele gruppen vår, tror jeg seirene ville ha vært innen rekkevidde. Individuelt sett har vi talentfulle spillere (noen ganger tidligere profesjonelle spillere, til og med internasjonale). Å kombinere disse talentene i et kollektivt prosjekt forblir en betydelig utfordring gitt forskjellene i handballkultur, blant andre faktorer. Kort sagt ligner våre to grupper på alle måter lag på høyt nivå, med flere nasjonaliteter representert og utfordringene som følger med denne situasjonen, med den store forskjellen at vår praksis er på et amatør- og sosialt nivå.


Hvordan vil du beskrive irsk handball?


Jeg vil beskrive praksisen av handball i Irland som rudimentær, til tider i sin barndom. Likevel, vår sport, som er relativt ukjent i Irland (samt hos våre britiske naboer), drives av mange handballentusiaster med et sterkt ønske om å utvikle handball i denne regionen av Europa.

Det irske forbundet har to fremragende elementer, profesjonelle, som aktivt og effektivt deltar (gitt konteksten) i fremme av handball til et bredt publikum, som ofte er uvitende om eksistensen av "olympisk handball".

Likevel står vi overfor betydelige problemer, med start i infrastrukturen som ikke tillater oss å utøve handball under akseptable forhold. Trange baner med absurde dimensjoner er den første bekymringen. Kun offisielle kamper blir spilt på offisielle håndballbaner, men økonomiske begrensninger kombinert med overbruk av idrettshaller (utrolig få i Dublin) til andre idrettsaktiviteter, reduserer tilgjengelige treningsmuligheter.

Tross alle disse utfordringene, forblir spillet praktisert av de forskjellige irske klubbene overraskende akseptabelt, noe som alltid har overrasket meg gjennom årene.


Woman taking statistics with Steazzi during a game
Credit : DCH

Hvilke statistikker bruker du mest under en kamp, og hvorfor?


Basert på den korte observasjonen som ble gjort i de tidligere spørsmålene, ønsket jeg å integrere en datadel i prosjektet mitt med de to lagene mine.

Etter å ha hatt sjansen til å ha et flott møte med medskaperen av Steazzi og oppdaget hvor enkelt det er å bruke, kombinert med dets omfattende funksjoner, ble det tydelig for meg at tall og prosentandeler ville styrke kommunikasjonen av instruksjoner og mer generelt spillprosjektet, spesielt med spillere som ikke behersker vårt felles språk, engelsk. Applikasjonen gjør det enkelt for alle spillerne våre å lese statistikker og hjelper dem med å forstå hvilke tiltak som må tas for å forbedre seg.

Under kampene vi har spilt denne sesongen, har analysen av dataene generert av Steazzi og som umiddelbart er tilgjengelig i pausen, gjort det mulig for oss å rette opp og/eller forsterke våre svakheter og/eller styrker for å forstyrre motstanderne våre, noe som har lønnet seg mange, mange ganger. Uten et slikt verktøy ville vi helt sikkert ha gått glipp av relevante elementer som gjør det mulig for oss å objektivisere situasjonen og, når det er nødvendig, vippe noen av kampene til vår fordel.


Pausetiden er en av de essensielle øyeblikkene i løpet av en kamp for å foreta justeringer, så statistikkene jeg konsulterer er alltid direkte knyttet til vår spillplan. For eksempel var fokuset i begynnelsen av sesongen på forsvaret vårt kombinert med utnyttelsen av de ballene vi gjenvant. Steazzi ga oss umiddelbart tilgang til dataene knyttet til dette fokuset og viste oss om våre mål da ble oppnådd. Jeg la til analyse av våre skudd og motstandernes skudd, og trakk konklusjoner om målvaktenes prestasjoner.

Jeg understreker viktigheten av umiddelbar tilgang til data, fordi det også letter tilbakemeldingene jeg gir muntlig til spillerne, som blir mye mer konsise og presise, og unngår unødvendige repetisjoner som fravær av data noen ganger kan generere.


Hvilke statistikker bruker du mest etter kampen, og hvorfor?


Etter kampen konsulterer jeg mye tidslinjen for våre kamper, som veldig raskt lar meg identifisere svake perioder, ganske gjentagende, fra en kamp til en annen, og dermed iverksette tiltak for å korrigere det. I tillegg demonstrerer jeg dette for spillerne mine ved hjelp av en enkel og lett forståelig grafikk for alle.


Andre mer inngående data, sammenkoblet med videostøtte, gjorde det enkelt for meg å identifisere profilene til våre motstandere, både på individuell og kollektiv basis. Som et resultat har det tillatt oss å forstyrre mange motstandere som er kjent for å være mye tøffere enn oss. Dette er også takket være Steazzi, som gir muligheten til å se på data av ulike kompleksiteter, takket være et utvalg av alternativer som tilbys av applikasjonen.


Selv om jeg har til hensikt å forlate feltet neste sesong, ønsker jeg likevel å fortsette å hjelpe klubben ved å fordype meg i videoundersøkelser i tillegg til alle verktøyene som er tilgjengelige via Steazzi, for å ytterligere interessere spillerne våre i deres individuelle prestasjoner. Selv om klubben vår er klar over sin amatørpraksis, er det faktum at spillerne har et ønske om data. Dette ønsket er direkte knyttet til en stadig mer utbredt livsstil, spesielt blant de yngste spillerne våre, knyttet til personlig utvikling.


Trener tilbakemelding fra Nicolas Fredin (Irland)

Comments


bottom of page